Lepota nije samo spoljašnjost. Dokaz za to je činjenica da samo zdravo telo sa hormonima u balansu može pružiti lep izgled. Merila i standardi lepote razlikuju se i menjaju tokom vremena, ali zdrava koža, kosa, nokti i nasmejano lice su uvek poželjni. Da bismo izgledali lepo, moramo biti zdravi. Lepota i zdravlje su odličan preduslov za sreću. Kada čujete da neko kaže za ženu da “zrači lepotom”, verovatnije je da zrači balansom i zdravljem – za mene je to pravi zlatni standard.
Kada govorimo o lepoti, ne mislimo samo na konture lica, oblik usana i nosa, već na opšti utisak zdrave kože, kose, noktiju, lepe pigmentacije i slično. Na sve ove faktore najviše utiču naši hormoni.
Hormoni su naši unutrašnji glasnici koji prenose neophodne informacije našem telu i upravljaju njegovim ponašanjem. Ono što naš organizam čini zdravim i lepim jeste pravilan balans hormona.
Zavisno od toga koji hormon nije u balansu, efekti se mogu videti na različitim delovima tela i lica.
U današnjem stresnom vremenu, ukoliko se poveća koncentracija kortizola (hormona stresa), javlja se takozvana centripetalna gojaznost, tj. povećanje masnih naslaga u regiji stomaka, pojava crvenih strija, suvlja i gruba koža, loš kvalitet noktiju itd. Pored ovih estetskih promena, moguće su i promene u ponašanju kao što su povećana razdražljivost, osetljivost, i slično. Efekti na unutrašnje organe, posebno na kardiovaskularni sistem, su često skriveni u početku. Ovakve promene zahtevaju medicinsku intervenciju i dodatnu dijagnostiku.
Kod žena, polni hormoni prirodno variraju tokom meseca. Ponekad može doći do poremećaja hormonske osovine, što uzrokuje neredovne cikluse, obilnija krvarenja, promene u apetitu, pojavu akni, smanjen kvalitet kože, pojačanu maljavost, opadanje kose i slično. Promene mogu biti vidljive i u raspoloženju kao što su pospanost, razdražljivost, smanjena koncentracija i slično. Ovi simptomi često dovode do pojave podočnjaka, umornog izgleda lica i bora. Sve to ukazuje na potrebu za ispitivanjem hormona kako bi se utvrdilo postojanje disbalansa i pružila odgovarajuća terapija.
Hormoni štitaste žlezde takođe igraju važnu ulogu u našem zdravlju i lepoti. Usporen rad štitaste žlezde može dovesti do gojenja, oticanja lica, pojave podočnjaka, konstantnog osećaja umora, lošeg pamćenja, ali i poremećaja menstrualnog ciklusa i kardiovaskularnih problema. Ubrzan rad štitaste žlezde uzrokuje suprotne simptome kao što su pojačano znojenje, gubitak težine, osećaj umora, neregularan rad srca, suva koža i kosa, i krti nokti. U oba slučaja, potrebno je kontrolisati hormone štitaste žlezde i prilagoditi terapiju.
Kada govorimo o lepoti, ne mislimo samo na konture lica, oblik usana i nosa, već na opšti utisak zdrave kože, kose, noktiju, lepe pigmentacije i slično. Na sve ove faktore najviše utiču naši hormoni.
Insulinska rezistencija je sve češći problem današnjice. Kasno otkrivanje je često zbog nespecifičnih simptoma koji postaju uočljivi tek kada ozbiljno utiču na naš život. Simptomi uključuju gojaznost, pojačan osećaj gladi i žeđi, želju za slatkišima, loše raspoloženje i poremećaj sna. Rano otkrivanje i tretman mogu potpuno rešiti problem, zbog čega je važno posetiti lekara i obaviti neophodne laboratorijske testove.
Svi ovi hormoni odgovorni su za našu unutrašnju lepotu i zdravlje. Ako primetite bilo kakve promene, obavezno se posavetujte s lekarom. Rana dijagnoza često vodi ka uspešnom lečenju.
U narednom tekstu, razgovaraćemo o važnosti ishrane i suplemenata za našu lepotu i zdravlje.
Vaša Medeja.