Helicobacter pylori je bakterija koja inficira želudac i veoma je česta kod ljudi. Najčešće ne daje inicijalno nikakve simptome. Međutim, veliki je značaj u njenom ranom otkrivanju i lečenju, jer ukoliko infekcija traje dugo može u izvesnom procentu biti izazivač pojave čira na želucu i dovodi do povećanog rizika od nastanka karcinoma želuca.
Ukoliko daje simptome, oni su najčešće u vidu nadutosti, nespecifičnih bolova u trbuhu, osećaja mučnine, povremenog povraćanja, slabog apetita, gorušice i slično.
Dijagnoza ove infekcije sprovodi se laboratorijskim testiranjem uzorka krvi i stolice.
Neki od navedenih simptoma, mogu se preklapati sa simptomima čira na želucu ukoliko je on već nastao, te se može javiti i crna stolica.
Dijagnoza ove infekcije sprovodi se laboratorijskim testiranjem uzorka krvi i stolice. Kod sumnje na postojanje komplikacija infekcije može biti neophodna i dodatna dijagnostika (ultrazvuk stomaka, gastroskopija)
Lečenje mora biti sprovedeno po važećim protokolima, primenjuje se kombinacija antibiotske i gastroprotektivne terapije i ono mora biti pod nadležnošću lekara.
Danas postoje i suplementi koji se mogu koristiti kao dopunska terapija, a ono čemu se svakako pridaje dodatni značaj jeste korekcija ishrane.
Ukoliko sumnjate na ovu infekciju neophodno je posetiti lekara bez odlaganja.
Prevencija infekcije podrazumeva pravilnu ishranu, higijenu ruku i upotrebu ispravne vode.