Urinarna infekcija je jedna od najčešćih infekcija danas, naročito kod žena. Infekcija može biti lokalizovana na bilo kojem delu mokraćnih puteva. Težina same infekcije je varijabilna, ali je svakako neophodno svaku infekciju lečiti kako bi se sprečile brojne komplikacije.
Uzročnici su mnogobrojni, svakako jedan od najčešćih je bakterija Escherichia coli. To je bakterija koja prirodno nastanjuje creva gde u malom broju ne uzrokuje nikakvu infekciju.
Uzrok nastanka infekcije varira, često se dešava u situacijama narušenog imuniteta.
Simptomi infekcije podrazumevaju bolnost i peckanje pri mokrenju, učestalo mokrenje, osećaj nepotpunog izmokravanja, pa čak i pojavu malo krvi u mokraći. Bolnost može da se propagira i u lumbalne lože (donji deo leđa sa leve ili desne strane) i donji deo trbuha. Povišena temperatura je takođe moguća. U slučaju teže infekcije, pojavljuju se i druge opšte tegobe poput slabosti, malaksalosti, preznojavanja, mučnine i povraćanja.
Sam tok infekcije može biti postepen, ali i vrlo ubrzan, odnosno da se simptomi razviju unutar samo nekoliko časova.
Od izuzetnog je značaja da se što pre javite lekaru, kako bi se uradili laboratorijski testovi i kontrola urina i blagovremeno otpočela terapija koja je antibiotska i simptomatska. Izolacija uzročnika radi se uzorkovanje urinokulture kojom dobijamo odgovor koja je bakterija u pitanju i kojim je antibiotikom najbolje lečiti. Obzirom da se ona čeka nekoliko dana, u slučaju jake infekcije, može se odmah dati antibiotik koji se koriguje po dobijanju nalaza urinokulture samo na osnovu nalaza urin kompleta i krvne slike.
Urinarna infekcija koja se pravilno i pravovremeno leči je u najvećem broju slučajeva potpuno izlečiva. Problem može biti neadekvatno lečenje koje može dovesti do ponovnog javljanja infekcije ili izostanak lečenja kada infekcija može da se proširi na bubrege ili na ceo organizam.
Prevencija je svakako dovoljan unos tečnosti, redovno mokrenje bez uzdržavanja, adekvatna higijena.