Akutne bolesti

Candida albicans

Candida albicans je gljivica koja je široko zastupljena u opštoj populaciji i često je sastavni deo flore usta i creva. Međutim, ne izaziva infekciju osim u slučaju kada dođe do njenog prekomernog razmnožavanja.

Patološko razmnožavanje i nastanak simptoma javljaju se u situacijama kada je imunitet oslabljen, nakon prekomerne upotrebe antibiotika, zbog loše ishrane, kod osoba sa dijabetesom, autoimunim bolestima ili tokom trudnoće.

Simptomi zavise od mesta na kojem se Candida prekomerno razmnožila. Najčešće je to u ustima (oralna kandidijaza), gde se manifestuje belim naslagama, crvenilom, bolom i otokom, naročito unutrašnje strane obraza i jezika. Takođe, može doći do crevne kandidijaze koja izaziva digestivne tegobe, nadutost i povremene bolove u stomaku. Candida može izazvati i ginekološke probleme, kao što su peckanje, svrab, beličast sekret i bol u sluzokoži vagine. Na koži, promene uzrokovane Candidom su jasno definisane, crvenkaste i mogu izazvati svrab i peckanje.

Lečenje započinje pravilno postavljenom dijagnozom. U zavisnosti od lokalizacije, uzima se uzorak iz brisa, krvi ili stolice. Nakon dijagnostikovanja, terapija zavisi od lokalizacije infekcije, te se mogu primeniti lokalne kreme ili gelovi (za oralnu i kožnu kandidijazu), vaginalete (za vaginalnu kandidijazu) ili sistemska terapija.

Važno je dosledno se pridržavati lečenja, uz pravilnu ishranu i terapiju, kako bi se ponovno uspostavila ravnoteža mikroflore organizma.

Danas na tržištu postoje i odlični suplementi koji služe kao podrška terapiji za kandidu.

Share